• 983536209432-4+
  • info@investinyazd.ir
مجموعه پرسش و پاسخ حاضر حاوی سئوالاتی است که عموما توسط علاقمندان به سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌شود . امید است پاسخ‌های ارائه شده این امکان را فراهم سازد تا اینگونه علاقمندان ضمن آگاهی یافتن از سیاست سرمایه‌گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران ، اطلاعات جامعی در خصوص چارچوب قانونی پذیرش این قبیل سرمایه‌گذاریها و چگونگی طی مراحل اخذ مجوز مربوطه بدست آورند . گرچه ممکن است برخی از سئوالات لزوما ارتباط مستقیمی با مقوله سرمایهگذاری خارجی نداشته باشد ولی به هر تقدیر از آنجا که تهیه مجموعه‌ای جامع مدنظر بوده سعی شده است انواع سئوالات محتمل گردآوری شود . بدیهی است که سرمایه‌گذاران ممکن است به اطلاعات دقیق‌تری در باب هر موضوع نیاز داشته باشند که در این صورت علاوه بر اینکه می‌توانند به سایر انتشارات و مجموعه راهنمای سرمایه‌گذاری خارجی برای توضیحات بیشتر مراجعه کنند ، مستقیما با مرکز خدمات سرمایه گذاری استان نیز مکاتبه و یا ملاقات حضوری داشته باشند. مرکز پاسخگوی هرگونه سئوال مرتبط با سرمایه‌گذاری که دراین مجموعه ذکر نشده است ، نیز می‌باشد . به خوانندگان مجموعه توصیه می‌شود برای پاسخگویی به سئوالات خود ابتدا به فهرست موضوعی مجموعه مراجعه و پاسخ سئوالات مورد نظر را در بخش مربوطه جستجو کنند .
سوال خود را جستجو کنید

فصل اول: اطلاعات عمومی

سرمایه‌گذاری خارجی در جمهوری اسلامی ایران براساس مقررات جاری کشور مجاز میباشد . هر سرمایه‌ گذار خارجی می‌تواند بمنظور عمران و آبادی و فعالیتهای تولیدی در هر زمینه‌ای اعم از صنعتی ، معدنی ، کشاورزی و خدماتی مبادرت به سرمایه‌گذاری نماید . لیکن از نظر دولت جمهوری اسلامی ایران فقط سرمایه‌گذاریهایی مشمول مزایا و حمایتهای قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی ( قانون سرمایه‌گذاری خارجی ) قرار می‌گیرند که مجوز لازم را براساس این قانون دریافت نموده باشند.

هدف از پذیرش سرمایه‌گذاری خارجی در کشور رشد و توسعه اقتصادی ، افزایش فرصتهای شغلی، اخذ و توسعه فن آوری و مهارتهای مدیریتی و ارتقاء کیفیت تولیدات و افزایش توان صادراتی کشور می‌باشد.

فصل دوم: قانون تشویق و حمایت سرمایه‌گذاری خارجی

قانون حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ایران، "قانون تشويق وحمايت سرمايه گذاري خارجي"مصوب سال 1381 شمسي ( 2002 ميلادي ) می باشد که در این مجموعه با عنوان "قانون سرمايه گذاري خارجي " از آن یاد می شود. دامنه شمول این قانون به کل قلمرو جمهوری اسلامی ایران تسری دارد و کلیه سرمايه گذاران خارجی می توانند براساس این قانون در کشور سرمایه گذاری کرده و از مزایای آن برخوردار شوند.

هرچند سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد تجاری- صنعتی تابع مقررات سرمایه گذاری در مناطق آزاد است ولی این امکان میسر است که سرمایه گذاران خارجی براساس قانون سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد سرمایه گذاری نموده و از پوشش حمایتی قانون یاد شده برخوردار شوند.

فصل سوم: نظام پذیرش

سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران بعنوان تنها نهاد مرکزی دولتی است که براساس قانون متولی امر پذیرش و برقراری حمایت نسبت به سرمایه های خارجی طبق قانون سرمایه گذاری خارجی می باشد. مجوز سرمایه گذاری خارجی در چارچوب قانون سرمایه گذاری خارجی توسط سازمان سرمایه گذاری صادر می شود.

فصل چهارم : سرمایه خارجی

اشکال سرمایه خارجی در قانون سرمایه گذاری خارجی بسیار متنوع می باشد و علاوه بر سرمایه نقدی شامل کلیه اشکال غیرنقدی اعم از ماشین آلات ، تجهیزات ، قطعات ، مواد اولیه ، دانش فنی وخدمات تخصصی نیزمی گردد . (برای اطلاع بیشتر به ماده « 2» آئین نامه اجرایی قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی مراجعه شود )

فصل هشتم : سایر تسهیلات و معافیت ها

سازمان سرمایه گذاری با معرفی سرمایه گذاران ، مدیران و کارشناسان خارجی و بستگان درجه یک آنها به وزارت امورخارجه ، امور مربوط به صدور روادید ، اعم از روادید یک بار ورود و یا مکرر سه ساله با حق ورود و اقامت سه ماهه در هر بار را تسهیل می نماید. سرمایه گذاران خارجی یا شرکتهای مشترک می توانند با ارسال فرم مشخصات افراد مورد نظر و ذکر چگونگی نیاز به حضور ایشان در ایران ، تقاضای روادید نمایند. لازم به ذکراست که تسهیلات سازمان سرمایه گذاری بدان معنی نیست که برای اخذ ویزا تنها از مسیر این سازمان اقدام شود ، بلکه همگان می توانند طبق مقررات جاری مستقیما" به نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درخارج مراجعه و درخواست روادید نمایند.