استاندار یزد در دیدار با سفیر ایران در سنگاپور  با اشاره به برخی ظرفیت های استان یزد، گفت: اخیرا یزد به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای مجمع گفتگوی آسیا در سال ۲۰۲۴ انتخاب شده و اکنون تمامی زمینه ها برای ارتقاء روابط تجاری و گردشگری استان فراهم است.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد؛ دیدار سفیر ایران در سنگاپور با استاندار یزد جهت بررسی پیشران های توسعه ای و تکنولوژی های مورد استفاده در این کشور و نیز توسعه ارتباطات تجاری و گردشگری سنگاپور و یزد برگزار شد.

استاندار یزد در این نشست، یزد را دارای سه ثروت بزرگ منابع طبیعی، میراث فرهنگی و منابع انسانی دانست و اظهار کرد: یزد به لحاظ معادن جز غنی ترین استان های کشور و آسیا و حتی در برخی موراد در تراز جهانی است.

وی با بیان اینکه یزد، رتبه دوم معدنی و جایگاه اول به لحاظ تنوع مواد معدنی در کشور را به خود اختصاص داده است، گفت:  بزرگترین معدن سرب و روی غرب آسیا و دومین معدن سرب و روی دنیا در آینده ای نزدیک در استان به بهره برداری می رسد.

مهران فاطمی در ادامه با اشاره به ثروت فرهنگ و میراث ماندگار پیشینیان تصریح کرد: در کشور بناها و شاهکارهای معماری زیادی وجود دارد اما بافت تاریخی یزد، بهم پیوسته و کاملا خشتی است و زندگی و سبک زندگی اصیل در آن جریان دارد.

وی ادامه داد: در بافت تاریخی یزد انرژی و بهره وری دیده شده و ادیان به صورت مسالمت آمیز با هم زندگی می کنند که این ویژگی‌ها یزد را نسبت به سایر مناطق متمایز کرده است.

استاندار یزد با اشاره به ویژگی در دسترس پذیر بودن کویر یزد گفت: فاصله بسیار کوتاه این کویر تا فرودگاه یزد و نیز مشاهده اختلاف دمای ملموس در فاصله ۴۵ دقیقه‌ای کویر، حاکی از تنوع در اکوسیستم طبیعی استان یزد و وجه برجسته آن است.

وی در ادامه از منابع انسانی توانمند به عنوان یکی دیگر از ثروت‌های استان نام برد و افزود: استان یزد رتبه نخست ضریب نخبگی به جمعیت در کشور و جزو سه استان برتر از نظر قابلیت‌ها و ظرفیت‌های زیست بوم علم و فناوری است.

فاطمی با اشاره به سخت گوشی و بهره‌وری مردم یزد علی رغم فقر شدید منابع آبی در استان گفت: یزد به لطف منابع انسانی توانمند در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی نظیر پسته، محصولات گلخانه‌ای و تولیدات دامی در زمره استان های برتر است.

وی در ادامه اقتصاد استان یزد را اقتصادی کاملا خصوصی برشمرد و عنوان کرد: وجود بیش از ۳۶۰۰ واحد تولیدی در حوزه های مختلف و نیز فعالیت غول های فولادی و تولید تمامی محصولات ساختمانی در استان از جمله ویژگی‌های این حوزه محسوب می‌شود.

مهران فاطمی به حضور پزشکان حاذق در حوزه سلامت استان اشاره و خاطرنشان کرد: یزد قطب درمان ناباروری کشور است و کیفیت بسیار بالا و قیمت ارزان خدمات پزشکی سبب مراجعه مردم استان‌های کشور به مراکز درمانی یزد شده است.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان در بخش دیگری از سخنانش حسن اعتماد ایرانیان به مردم یزد و سرمایه اجتماعی بسیار زیاد استان را محصول سبک زندگی و تعاملات و رفتار صلح جویانه، نوع دوستانه و عقلانی یزدی ها عنوان کرد.

وی با بیان اینکه یزد، همواره با عقلانیت و معنویت اداره شده است، گفت: یزد به حسینیه ایران مشهور است و از طرفی کارکرد مسجد استان تنها برای اقامه نماز نبوده بلکه از این اماکن جهت برگزاری رویدادهای مختلف مذهبی نیز استفاده می شود.

استاندار یزد با اشاره به اجرای ابر پروژه خط انتقال آب خلیج فارس توسط پیمانکاران داخلی و با دانش کاملا بومی، گفت: پس از بهره‌برداری از فاز اول این پروژه تا پایان سال، تاب آوری آبی استان به صورت چشمگیر افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های گردشگری یزد و جذابیت منحصر بفرد استان اشاره و اظهار کرد: در صورت تقویت صنعت گردشگری و برنامه ریزی برای ورود 20 میلیون گردشگر به ایران معادل نفت، درآمد ارزی به همراه خواهد داشت.

فاطمی در پایان با اشاره به تاسیس شرکت هواپیمایی یزد ایر در راستای تقویت زیرساخت حمل و نقل استان، خاطرنشان کرد: اخیرا یزد به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای مجمع گفتگوی آسیا در سال ۲۰۲۴ انتخاب شده و اکنون تمامی زمینه ها برای ارتقاء روابط تجاری و گردشگری استان فراهم است.

پست های مرتبط